Competitive Team

2016-2017 Competitive Season

IMG_2989

Starbound National Talent Competition Results:

Junior Petite & Junior Duets/Trios- Competitive Division

“All Shook Up!” (Alivia Glessner, Paige McKee & Avery Soich)- High Gold, Ages 7-8 Jazz Duet/Trio Category Winner, Special Judges’ “Awesome Accents” Award

“The Night ‘It’ Came Alive” (Nora Fry & Josie Marts)- High Gold, Special Judges’ “Energy and Focus” Award

“World of Wonders” (Cadance Beer, Bella Bendtsen & Sasha Hoffman)- Elite Gold, Ages 11-12 Acro Duet/Trio Category Winner, Top Junior Duet/Trio

Junior Solos- Competitive Division

“The Country Cutie!” (Lucy Smarr)- Elite Gold, Ages 9-10 Open Category Winner, Special Judges’ “Beautiful Flexibility and Lines” Award

“Time of My Life” (Cadance Beer)- Elite Gold, Ages 11-12 Open Category Winner, Top Junior Solo

“Lunar Eclipse” (Sasha Hoffman)- Elite Gold, Ages 9-10 Acro Category Winner

“Thirst” (Bella Bendtsen)- Elite Gold, Ages 11-12 Acro Category Winner, Special Judges’ “Excellent Control and Strength” Award

“Finer Things!” (Josie Marts)- High Gold

“Sweeter Than Honey!” (Jazmine DeMine)- Elite Gold, Ages 11-12 Jazz Category Winner

“Tap-Tastic!” (Makaylah Bailey)- Gold

Teen & Senior Duets/Trios- Competitive Division

“Play On, Playa!” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Riley Kapusta)- Elite Gold, Ages 13-14 Open Duet/Trio Category Winner, Top Teen Duet/Trio

“Slay” (Emma Heider & Gabby Rodriguez)- Elite Gold, Ages 15-16 Open Duet/Trio Category Winner, Top Senior Duet/Trio

“Limb By Limb” (Lindsey Cole & Kaley Soich)- High Gold, Ages 15-16 Lyrical Duet/Trio Category Winner

Teen Solos- Competitive Division

“The Hustler” (Aydin Boone-Long)- Elite Gold, Ages 13-14 Open Category Winner, 2nd Place Overall Teen Solo

“Behind the Wall” (Hannah Hoffman)- High Gold, Ages 13-14 Character Category Winner, 6th Place Overall Teen Solo

“Running Circles” (Aydin Boone-Long)- Elite Gold, Ages 13-14 Contemporary Category Winner, 1st Place Overall Teen Solo

“Paint the Town” (Julianne Zerbini)- High Gold

“Heaven Help Me” (Julia Kratzenberg)- High Gold, 5th Place Overall Teen Solo

“I Am Afraid” (Camille Ferace)- High Gold, 9th Place Overall Teen Solo

“Saving Grace” (Emily Panichella)- Elite Gold, Ages 13-14 Lyrical Category Winner, 4th Place Overall Teen Solo

Senior Solos- Competitive Division

“Restless” (Megan Ammons)- High Gold

“Weeping Alone” (Lindsey Cole)- High Gold, Ages 15-16 Contemporary Category Winner

“Perceptions of Reality” (Kaley Soich)- High Gold, Ages 17-19 Contemporary Category Winner

“You Make Me Feel” (Kasey Sipos)- High Gold, Ages 17-19 Lyrical Category Winner

“Long Way Down” (Gabby Rodriguez)- Elite Gold, 2nd Place Overall Senior Solo

“Locked and Loaded” (Emma Heider)- Elite Gold, Ages 15-16 Jazz Category Winner, 1st Place Overall Senior Solo

“Keepin’ It Real!” (Brooke DiLascio)- High Gold, Ages 15-16 Tap Category Winner

Junior, Teen & Senior Groups- Competitive Division

“The Dark Forrest” (Megan Ammons, Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Emma Heider, Riley Kapusta, Carissa O’Masta, Lydia Queen & Gabby Rodriguez)- Elite Gold, Ages 15-16 Small Group Open Category Winner, Top Senior Group

“Magic Birds of Paradise” (Rosie Antimarino, Cadance Beer, Bella Bendtsen, Carly Coletta & Lucy Smarr)- Elite Gold, Ages 9-10 Small Group Acro Category Winner, 2nd Overall Junior Group

“Blackened Souls” (Megan Ammons, Lindsey Cole, Brooke DiLascio, Camille Ferace, Emma Heider, Hannah Hoffman, Emily Panichella, Gabby Rodriguez, Kasey Sipos & Kaley Soich)- Elite Gold, Ages 15-16 Large Group Contemporary Category Winner

“Auf Wiedersehen!” (Grace Ammons, Lexi Hayes, Tori King, Emily Panichella, Brenna Wells & Julianne Zerbini)- Elite Gold, Ages 13-14 Small Group Musical Theater Category Winner, Audience Choice Award

“Endless Journey” (Rosie Antimarino, Cadance Beer, Bella Bendtsen, Julia Kratzenberg & Peyton McKee)- High Gold, Ages 11-12 Small Group Lyrical Category Winner, 5th Place Overall Junior Small Group

“Hold On” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Julia Kratzenberg, Emily Panichella & DeLaney Porterfield)- Elite Gold, Ages 13-14 Small Group Lyrical Category Winner

“What Was Lost” (Megan Ammons, Lindsey Cole, Brooke DiLascio, Emma Heider, Gabby Rodriguez, Kasey Sipos & Kaley Soich)- High Gold, Ages 15-16 Small Group Lyrical Category Winner

“State of Emergency!” (Kinley Beer, Alivia Glessner, Magee Heverly, Mia Malley, Paige McKee, Olivia Sepesky & Avery Soich)- Elite Gold, Ages 7-8 Small Group Jazz Category Winner, Top Overall Petite Group

“Mean Girls” (Rosie Antimarino, Makaylah Bailey, Cadance Beer, Bella Bendtsen, Nora Fry, Sasha Hoffman & Josie Marts)- Elite Gold, Ages 11-12 Small Group Jazz Category Winner, 1st Overall Junior Group

“Legendary!” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, DeLaney Porterfield & Lydia Queen)- Elite Gold, Ages 13-14 Small Group Jazz Category Winner, Top Teen Group

“Man Hunt” (Aydin Boone-Long, Lindsey Cole, Brooke DiLascio, Emma Heider, Kasey Sipos & Kaley Soich)- Elite Gold, Ages 15-16 Small Group Jazz Category Winner

“8 Feet of Rhythm!” (Makaylah Bailey, Gabby Carroll, Cheyenne Christner & Riley Walters)- Gold

“One Hot Number!” (Grace Ammons, Rosie Antimarino, Makaylah Bailey, Cadance Beer, Kinley Beer, Bella Bendtsen, Aydin Boone-Long, Gabby Carroll, Cheyenne Christner, Carly Coletta, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Nora Fry, Alivia Glessner, Lexi Hayes, Magee Heverly, Sasha Hoffman, Riley Kapusta, Tori King, Julia Kratzenberg, Mia Malley, Josie Marts, Paige McKee, Peyton McKee, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Olivia Sepesky, Lucy Smarr, Avery Soich, Riley Walters, Brenna Wells & Julianne Zerbini)- Elite Gold, Ages 11-12 Open Production Category Winner, Top Junior Production

“Rule the World!” (Grace Ammons, Megan Ammons, Rosie Antimarino, Makaylah Bailey, Cadance Beer, Kinley Beer, Bella Bendtsen, Aydin Boone-Long, Gabby Carroll, Cheyenne Christner, Lindsey Cole, Carly Coletta, Jazmine DeMine, Brooke DiLascio, Camille Ferace, Nora Fry, Alivia Glessner, Lexi Hayes, Emma Heider, Magee Heverly, Hannah Hoffman, Sasha Hoffman, Riley Kapusta, Tori King, Julia Kratzenberg, Mia Malley, Josie Marts, Paige McKee, Peyton McKee, Carissa O’Masta, Emily Panichella, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Gabby Rodriguez, Olivia Sepesky, Kasey Sipos, Lucy Smarr, Avery Soich, Kaley Soich, Riley Walters, Brenna Wells & Julianne Zerbini)- Elite Gold, Ages 13-14 Open Production Category Winner, Top Senior Production

American Dance Awards Competition Results:

Young Duets/Trios- Competitive Division

“All Shook Up!” (Alivia Glessner, Paige McKee & Avery Soich)- High Silver, Young 7-9 Jazz Duet/Trio Category Winner, 1st Place Overall High Score Young Duet/Trio

Young Groups- Competitive Division

“State of Emergency!” (Kinley Beer, Alivia Glessner, Magee Heverly, Mia Malley, Paige McKee, Olivia Sepesky & Avery Soich)- High Silver, Young 7-9 Jazz Small Group Category Winner, 1st Place Overall High Score Young Small Group

Junior Solos- Competitive Division

“Lunar Eclipse” (Sasha Hoffman)- Ultimate Gold, Age 10 Acro/Gymnastics Category Winner, Special Judges’ “Technique” Award

“Thirst” (Bella Bendtsen)- Ultimate Gold, America’s Junior Dancer of the Year 4th Runner Up

“Finer Things!” (Josie Marts)- Gold

“The Country Cutie!” (Lucy Smarr)- Ultimate Gold, Age 9 Open Category Winner, America’s Young Dancer of the Year 2nd Runner Up

“Time of My Life” (Cadance Beer)- Ultimate Gold, Age 11 Open Category Winner, America’s Junior Dancer of the Year Winner, 1st Place Overall High Score 12 & Under Solo, Best Solo Costume 12 & Under, Diamond Choreography Award

“Tap-Tastic!” (Makaylah Bailey)- High Silver, Age 11 Tap Category Winner

Junior Duets/Trios- Competitive Division

“World of Wonders” (Cadance Beer, Bella Bendtsen & Sasha Hoffman)- Ultimate Gold, Junior 10-12 Acro/Gymnastics Duet/Trio Category Winner, Special Judges’ “Clean and Intense” Award, 1st Place Overall High Score Junior Duet/Trio

“The Night ‘It’ Came Alive” (Nora Fry & Josie Marts)- Gold, Junior 10-12 Open Duet/Trio Category Winner, 3rd Place Overall High Score Junior Duet/Trio

Junior Groups- Competitive Division

“Magic Birds of Paradise” (Rosie Antimarino, Cadance Beer, Bella Bendtsen, Carly Coletta & Lucy Smarr)- Ultimate Gold, Junior 10-12 Small Group Acro/Gymnastics Category Winner, Best Group Costume 12 & Under, 3rd Place Overall High Score Junior Small Group

“Endless Journey” (Rosie Antimarino, Cadance Beer, Bella Bendtsen, Julia Kratzenberg & Peyton McKee)- Ultimate Gold, Junior 10-12 Small Group Lyrical Category Winner, 5th Place Overall High Score Junior Small Group

“Mean Girls” (Rosie Antimarino, Makaylah Bailey, Cadance Beer, Bella Bendtsen, Nora Fry, Sasha Hoffman & Josie Marts)- Ultimate Gold

“8 Feet of Rhythm!” (Makaylah Bailey, Gabby Carroll, Cheyenne Christner & Riley Walters)- High Silver

“Hold On” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Julia Kratzenberg, Emily Panichella & DeLaney Porterfield)- Ultimate Gold, Junior 10-12 Small Group Contemporary Category Winner, 4th Place Overall High Score Junior Small Group

“One Hot Number!” (Grace Ammons, Rosie Antimarino, Makaylah Bailey, Cadance Beer, Kinley Beer, Bella Bendtsen, Aydin Boone-Long, Gabby Carroll, Cheyenne Christner, Carly Coletta, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Nora Fry, Alivia Glessner, Lexi Hayes, Magee Heverly, Sasha Hoffman, Riley Kapusta, Tori King, Julia Kratzenberg, Mia Malley, Josie Marts, Paige McKee, Peyton McKee, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Olivia Sepesky, Lucy Smarr, Avery Soich, Riley Walters, Brenna Wells & Julianne Zerbini)- Ultimate Gold, Junior 10-12 Open Class Category Winner, 1st Place Overall High Score Junior Class

“Rule the World!” (Grace Ammons, Megan Ammons, Rosie Antimarino, Makaylah Bailey, Cadance Beer, Kinley Beer, Bella Bendtsen, Aydin Boone-Long, Gabby Carroll, Cheyenne Christner, Lindsey Cole, Carly Coletta, Jazmine DeMine, Brooke DiLascio, Camille Ferace, Nora Fry, Alivia Glessner, Lexi Hayes, Emma Heider, Magee Heverly, Hannah Hoffman, Sasha Hoffman, Riley Kapusta, Tori King, Julia Kratzenberg, Mia Malley, Josie Marts, Paige McKee, Peyton McKee, Carissa O’Masta, Emily Panichella, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Gabby Rodriguez, Olivia Sepesky, Kasey Sipos, Lucy Smarr, Avery Soich, Kaley Soich, Riley Walters, Brenna Wells & Julianne Zerbini)- Ultimate Gold, Junior 10-12 Open Production Category Winner, 1st Place Overall High Score Junior Production, Diamond Choreography Award, 3rd Overall Highest Adjudication 12 & Under

Teen Solos- Competitive Division

“Weeping Alone” (Lindsey Cole)- Ultimate Gold

“Sweeter Than Honey!” (Jazmine DeMine)- Ultimate Gold, Age 12 Jazz Category Winner, Special Judges’ “The Sky’s the Limit” Award

“Running Circles” (Aydin Boone-Long)- Ultimate Gold, Age 14 Lyrical Male Category Winner, America’s Male Teen Dancer of the Year Winner

“Heaven Help Me” (Julia Kratzenberg)- Ultimate Gold, America’s Teen Dancer of the Year 3rd Runner Up

“Saving Grace” (Emily Panichella)- Ultimate Gold, Special Judges’ “The Right Attitude” Award

“I Am Afraid” (Camille Ferace)- Ultimate Gold

“Paint the Town” (Julianne Zerbini)- Gold, Age 13 Musical Theater Category Winner

“The Hustler” (Aydin Boone-Long)- Ultimate Gold, Age 14 Open Male Category Winner

Teen Duets/Trios- Competitive Division

“Limb By Limb” (Lindsey Cole & Kaley Soich)- Gold

“Play On, Playa!” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Riley Kapusta)- Gold

Teen Groups- Competitive Division

“Legendary!” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, DeLaney Porterfield & Lydia Queen)- Ultimate Gold, 5th Place Overall High Score 13 & Over Small Group

“Man Hunt” (Aydin Boone-Long, Lindsey Cole, Brooke DiLascio, Emma Heider, Kasey Sipos & Kaley Soich)- Ultimate Gold, Teen 13-15 Small Group Jazz Category Winner, 3rd Place Overall High Score 13 & Over Small Group

“Auf Wiedersehen!” (Grace Ammons, Lexi Hayes, Tori King, Emily Panichella, Brenna Wells & Julianne Zerbini)- Ultimate Gold, Teen 13-15 Small Group Musical Theater Category Winner

“The Dark Forrest” (Megan Ammons, Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Emma Heider, Riley Kapusta, Carissa O’Masta, Lydia Queen & Gabby Rodriguez)- Ultimate Gold, Special Judges’ “So Exciting” Award, 3rd Overall High Score Teen Large Group

Senior Solos- Competitive Division

“Restless” (Megan Ammons)- Ultimate Gold

“Long Way Down” (Gabby Rodriguez)- Ultimate Gold, America’s Senior Dancer of the Year 3rd Runner Up

“Locked and Loaded” (Emma Heider)- Ultimate Gold

“You Make Me Feel” (Kasey Sipos)- Gold

“Perceptions of Reality” (Kaley Soich)- Gold

“Keepin’ It Real!” (Brooke DiLascio)- Gold, Age 16 Tap Category Winner

Senior Duets/Trios- Competitive Division

“Slay” (Emma Heider & Gabby Rodriguez)- Ultimate Gold, Senior 16-21 Open Duet/Trio Category Winner, 3rd Place Overall High Score Senior Duet/Trio

Senior Groups- Competitive Division

“What Was Lost” (Megan Ammons, Lindsey Cole, Brooke DiLascio, Emma Heider, Gabby Rodriguez, Kasey Sipos & Kaley Soich)- Ultimate Gold, Senior 16-21 Small Group Lyrical Category Winner

“Blackened Souls” (Megan Ammons, Lindsey Cole, Brooke DiLascio, Camille Ferace, Emma Heider, Hannah Hoffman, Emily Panichella, Gabby Rodriguez, Kasey Sipos & Kaley Soich)- Ultimate Gold

Special Award- Props Division

Mr. Rich- “Show ‘Em How It’s Done”

Encore D.C.S. Competition Results:

Junior Solos- Elite Division

“Lunar Eclipse” (Sasha Hoffman)- Diamond, Age 9-10 Gymnastics Category Winner, 1st Place Overall Junior Solo, $1,000 Discovery Spotlight Scholarship Winner

“Thirst” (Bella Bendtsen)- Platinum, Age 11 Gymnastics Category Winner, 5th Place Overall Junior Solo

“Finer Things!” (Josie Marts)- Platinum, Age 11 Jazz Category Winner

“The Country Cutie!” (Lucy Smarr)- Platinum

“Time of My Life” (Cadance Beer)- Platinum, Age 11 Open Category Winner, 3rd Place Overall Junior Solo

“Tap-Tastic!” (Makaylah Bailey)- High Gold, Age 9-10 Tap Category Winner

Junior Duets/Trios- Elite Division

“World of Wonders” (Cadance Beer, Bella Bendtsen & Sasha Hoffman)- Diamond, Age 9-10 Gymnastics Category Winner, 1st Place Overall Junior Duet/Trio

“The Night ‘It’ Came Alive” (Nora Fry & Josie Marts)- Platinum

Petite Duets/Trios- Competitive Division

“All Shook Up!” (Alivia Glessner, Paige McKee & Avery Soich)- High Gold, Age 7-8 Character Category Winner, 1st Place Overall Petite Duet/Trio

Petite Groups- Competitive Division

“State of Emergency!” (Kinley Beer, Alivia Glessner, Magee Heverly, Mia Malley, Paige McKee, Olivia Sepesky & Avery Soich)- Platinum

Junior Groups- Elite Division

“Magic Birds of Paradise” (Rosie Antimarino, Cadance Beer, Bella Bendtsen, Carly Coletta & Lucy Smarr)- Platinum, Age 9-10 Small Group Gymnastics Category Winner, 4th Place Overall Junior Small Group

“Endless Journey” (Rosie Antimarino, Cadance Beer, Bella Bendtsen, Julia Kratzenberg & Peyton McKee)- Platinum, Age 11 Small Group Lyrical Category Winner

“Mean Girls” (Rosie Antimarino, Makaylah Bailey, Cadance Beer, Bella Bendtsen, Nora Fry, Sasha Hoffman & Josie Marts)- Platinum

“8 Feet of Rhythm!” (Makaylah Bailey, Gabby Carroll, Cheyenne Christner & Riley Walters)- High Gold

“One Hot Number!” (Grace Ammons, Rosie Antimarino, Makaylah Bailey, Cadance Beer, Kinley Beer, Bella Bendtsen, Aydin Boone-Long, Gabby Carroll, Cheyenne Christner, Carly Coletta, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Nora Fry, Alivia Glessner, Lexi Hayes, Magee Heverly, Sasha Hoffman, Riley Kapusta, Tori King, Julia Kratzenberg, Mia Malley, Josie Marts, Paige McKee, Peyton McKee, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Olivia Sepesky, Lucy Smarr, Avery Soich, Riley Walters, Brenna Wells & Julianne Zerbini)- Diamond, Age 9-10 Open Super Group Category Winner, 1st Place Overall Junior Super Group

“Rule the World!” (Grace Ammons, Megan Ammons, Rosie Antimarino, Makaylah Bailey, Cadance Beer, Kinley Beer, Bella Bendtsen, Aydin Boone-Long, Gabby Carroll, Cheyenne Christner, Lindsey Cole, Carly Coletta, Jazmine DeMine, Brooke DiLascio, Camille Ferace, Nora Fry, Alivia Glessner, Lexi Hayes, Emma Heider, Magee Heverly, Hannah Hoffman, Sasha Hoffman, Riley Kapusta, Tori King, Julia Kratzenberg, Mia Malley, Josie Marts, Paige McKee, Peyton McKee, Carissa O’Masta, Emily Panichella, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Gabby Rodriguez, Olivia Sepesky, Kasey Sipos, Lucy Smarr, Avery Soich, Kaley Soich, Riley Walters, Brenna Wells & Julianne Zerbini)- Diamond, Top Junior Choreography Award

Teen Solos & Teen and Senior Duets/Trios- Elite Division

“Behind the Wall” (Hannah Hoffman)- Platinum, Age 12-13 Character Category Winner, 5th Place Overall Teen Solo

“Weeping Alone” (Lindsey Cole)- Platinum, 6th Place Overall Teen Solo

“Sweeter Than Honey!” (Jazmine DeMine)- Platinum, Age 12-13 Jazz Category Winner

“Running Circles” (Aydin Boone-Long)- Diamond, 1st Place Overall Teen Super Soloist, $1,000 Discovery Spotlight Scholarship Winner

“Heaven Help Me” (Julia Kratzenberg)- Platinum

“Saving Grace” (Emily Panichella)- Platinum, 4th Place Overall Teen Solo, “Special Light” Judges’ Award

“I Am Afraid” (Camille Ferace)- High Gold, Age 14 Lyrical Category Winner

“Paint the Town” (Julianne Zerbini)- High Gold, Age 12-13 Musical Theater Category Winner

“The Hustler” (Aydin Boone-Long)- Platinum, Age 12-13 Open Category Winner, 1st Place Overall Teen Super Soloist, $1,000 Discovery Spotlight Scholarship Winner

“Limb By Limb” (Lindsey Cole & Kaley Soich)- Platinum, Age 15-16 Lyrical Category Winner

“Play On, Playa!” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Riley Kapusta)- Platinum, Age 12-13 Open Category Winner, 1st Place Overall Teen Duet/Trio

“Slay” (Emma Heider & Gabby Rodriguez)- Platinum, Age 15-16 Open Category Winner

Senior Solos- Elite Division

“Restless” (Megan Ammons)- Platinum

“Long Way Down” (Gabby Rodriguez)- Platinum, Age 15-16 Jazz Category Winner

“Locked and Loaded” (Emma Heider)- Platinum

“You Make Me Feel” (Kasey Sipos)- High Gold

“Perceptions of Reality” (Kaley Soich)- High Gold

“Keepin’ It Real!” (Brooke DiLascio)- High Gold

Teen and Senior Groups- Elite Division

“Legendary!” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, DeLaney Porterfield & Lydia Queen)- Platinum, Judges’ Choice Most Entertaining Award

“Man Hunt” (Aydin Boone-Long, Lindsey Cole, Brooke DiLascio, Emma Heider, Kasey Sipos & Kaley Soich)- Platinum, 5th Place Overall Top Senior Small Group

“Hold On” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Julia Kratzenberg, Emily Panichella & DeLaney Porterfield)- Platinum, Age 12-13 Small Group Lyrical Category Winner

“What Was Lost” (Megan Ammons, Lindsey Cole, Brooke DiLascio, Emma Heider, Gabby Rodriguez, Kasey Sipos & Kaley Soich)- Platinum

“Auf Wiedersehen!” (Grace Ammons, Lexi Hayes, Tori King, Emily Panichella, Brenna Wells & Julianne Zerbini)- Diamond, Age 12-13 Small Group Musical Theater Category Winner, 3rd Place Overall Teen Small Group

“The Dark Forrest” (Megan Ammons, Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Emma Heider, Riley Kapusta, Carissa O’Masta, Lydia Queen & Gabby Rodriguez)- Diamond, Age 14 Small Group Open Category Winner, 2nd Place Overall Teen Small Group

“Blackened Souls” (Megan Ammons, Lindsey Cole, Brooke DiLascio, Camille Ferace, Emma Heider, Hannah Hoffman, Emily Panichella, Gabby Rodriguez, Kasey Sipos & Kaley Soich)- Diamond

Wild About Dance Competition Results:

Petite Solos- Advanced Division

“Lunar Eclipse” (Sasha Hoffman)- Diamond, Age 9 Acro Category Winner, 7th Place Overall Petite Solo

“The Country Cutie!” (Lucy Smarr)- High Platinum

Junior Duets/Trios- Advanced Division

“World of Wonders” (Cadance Beer, Bella Bendtsen & Sasha Hoffman)- Diamond, Age 10 Acro Category Winner, 1st Place Overall Junior Duet/Trio

“The Night ‘It’ Came Alive” (Nora Fry & Josie Marts)- High Platinum, Age 10 Open Category Winner

Petite Duets/Trios- Intermediate Division

“All Shook Up!” (Alivia Glessner, Paige McKee & Avery Soich)- High Platinum, Age 7 Character Category Winner, 1st Place Overall Petite Duet/Trio

Petite Small Groups- Intermediate Division

“State of Emergency!” (Kinley Beer, Alivia Glessner, Magee Heverly, Mia Malley, Paige McKee, Olivia Sepesky & Avery Soich)- High Platinum, 4th Place Overall Petite Small Group

Junior Solos- Advanced Division

“Thirst” (Bella Bendtsen)- Diamond, Age 11 Acro Category Winner, 10th Place Overall Junior Solo

“Sweeter Than Honey!” (Jazmine DeMine)- Diamond, Wild Technique Award

“Time of My Life” (Cadance Beer)- Diamond, Age 11 Open Category Winner, 2nd Place Overall Junior Solo

“Finer Things!” (Josie Marts)- High Platinum

“Tap-Tastic!” (Makaylah Bailey)- Platinum

Junior Groups- Advanced Division

“Rule the World!” (Grace Ammons, Megan Ammons, Rosie Antimarino, Makaylah Bailey, Cadance Beer, Kinley Beer, Bella Bendtsen, Aydin Boone-Long, Gabby Carroll, Cheyenne Christner, Lindsey Cole, Carly Coletta, Jazmine DeMine, Brooke DiLascio, Camille Ferace, Nora Fry, Alivia Glessner, Lexi Hayes, Emma Heider, Magee Heverly, Hannah Hoffman, Sasha Hoffman, Riley Kapusta, Tori King, Julia Kratzenberg, Mia Malley, Josie Marts, Paige McKee, Peyton McKee, Carissa O’Masta, Emily Panichella, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Gabby Rodriguez, Olivia Sepesky, Kasey Sipos, Lucy Smarr, Avery Soich, Kaley Soich, Riley Walters, Brenna Wells & Julianne Zerbini)- Diamond, Age 11 Character Production Category Winner, Wild Energy Award, 1st Place Overall Junior Production, Supreme Entertainment Award

“One Hot Number!” (Grace Ammons, Rosie Antimarino, Makaylah Bailey, Cadance Beer, Kinley Beer, Bella Bendtsen, Aydin Boone-Long, Gabby Carroll, Cheyenne Christner, Carly Coletta, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Nora Fry, Alivia Glessner, Lexi Hayes, Magee Heverly, Sasha Hoffman, Riley Kapusta, Tori King, Julia Kratzenberg, Mia Malley, Josie Marts, Paige McKee, Peyton McKee, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Olivia Sepesky, Lucy Smarr, Avery Soich, Riley Walters, Brenna Wells & Julianne Zerbini)- Diamond, Age 10 Open Production Category Winner, 2nd Place Overall Junior Production

“Endless Journey” (Rosie Antimarino, Cadance Beer, Bella Bendtsen, Julia Kratzenberg & Peyton McKee)- High Platinum, Age 11 Small Group Lyrical Category Winner

“Hold On” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Julia Kratzenberg, Emily Panichella & DeLaney Porterfield)- Diamond, Age 12 Small Group Lyrical Category Winner, 4th Place Overall Junior Small Group

“Magic Birds of Paradise” (Rosie Antimarino, Cadance Beer, Bella Bendtsen, Carly Coletta & Lucy Smarr)- High Platinum, Age 10 Small Group Acro Category Winner, 5th Place Overall Junior Small Group

“Legendary!” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, DeLaney Porterfield & Lydia Queen)- Diamond, Age 12 Small Group Open Category Winner, 1st Place Overall Junior Small Group

“Mean Girls” (Rosie Antimarino, Makaylah Bailey, Cadance Beer, Bella Bendtsen, Nora Fry, Sasha Hoffman & Josie Marts)- High Platinum, Age 10 Small Group Jazz Category Winner

“8 Feet of Rhythm!” (Makaylah Bailey, Cheyenne Christner, Jazmine DeMine & Riley Walters)- High Platinum

Teen Solos- Advanced Division

“The Hustler” (Aydin Boone-Long)- Diamond, Age 13 Open Category Winner

“Heaven Help Me” (Julia Kratzenberg)- High Platinum

“Running Circles” (Aydin Boone-Long)- Diamond, Age 13 Lyrical Category Winner, 4th Place Overall Teen Solo,  Joffrey Ballet Scholarship

“Saving Grace” (Emily Panichella)- High Platinum

“I Am Afraid” (Camille Ferace)- High Platinum

“Paint the Town” (Julianne Zerbini)- High Platinum, Age 13 Musical Theater Category Winner

“Weeping Alone” (Lindsey Cole)- High Platinum

“Behind the Wall” (Hannah Hoffman)- High Platinum, Age 13 Character Category Winner

Teen Duets/Trios- Advanced Division

“Limb By Limb” (Lindsey Cole & Kaley Soich)- High Platinum, Age 15 Lyrical Category Winner

“Play On, Playa!” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Riley Kapusta)- Diamond, 5th Place Overall Teen Duet/Trio

“Slay” (Emma Heider & Gabby Rodriguez)- Diamond, Age 15 Open Category Winner, 3rd Place Overall Teen Duet/Trio

Teen Groups- Advanced Division

“Blackened Souls” (Megan Ammons, Lindsey Cole, Brooke DiLascio, Camille Ferace, Emma Heider, Hannah Hoffman, Emily Panichella, Gabby Rodriguez, Kasey Sipos & Kaley Soich)- Diamond, Age 15 Large Group Contemporary Category Winner, 4th Place Overall Teen Large Group

“Man Hunt” (Aydin Boone-Long, Lindsey Cole, Brooke DiLascio, Emma Heider, Kasey Sipos & Kaley Soich)- Diamond, Age 15 Small Group Jazz Category Winner

“What Was Lost” (Megan Ammons, Lindsey Cole, Brooke DiLascio, Emma Heider, Gabby Rodriguez, Kasey Sipos & Kaley Soich)- Diamond, Age 15 Small Group Lyrical Category Winner

“Auf Wiedersehen!” (Grace Ammons, Lexi Hayes, Tori King, Emily Panichella, Brenna Wells & Julianne Zerbini)- High Platinum, Age 13 Small Group Musical Theater Category Winner

“The Dark Forrest” (Megan Ammons, Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Emma Heider, Riley Kapusta, Carissa O’Masta, Lydia Queen & Gabby Rodriguez)- Diamond

Senior Solos- Advanced Division

“Restless” (Megan Ammons)- High Platinum

“Locked and Loaded” (Emma Heider)- High Platinum, Age 16 Jazz Category Winner, 10th Place Overall Senior Solo

“You Make Me Feel” (Kasey Sipos)- High Platinum

“Perceptions of Reality” (Kaley Soich)- High Platinum

“Keepin’ It Real!” (Brooke DiLascio)- High Platinum, Age 16 Tap Category Winner

2015-2016 Competitive Season

IMG_1034

Encore D.C.S. 2016 Grand Finals Results:

DBD’s production number, DA BOMB, was selected for the Standing Ovation Championship!

DBD Takes the Highest Teen Score with A Force to Be Reckoned With!

Jen Bleehash wins the Most Entertaining Junior Number with Spellbound!

IMG_1857
Petite Solos

“Soleil” (Sasha Hoffman)- Platinum, Age 7-8 Gymnastics Category Winner, 1st Place Overall Petite Solo

Junior Solos

“The Ultimate Diva!” (DeLaney Porterfield)- Diamond, Age 9-10 AcroJazz Category Winner, 6th Place Overall Junior Solo

“To Grandmother’s House I Go!” (Nora Fry)- Platinum, Age 9-10 Character Category Winner

“Once in a Lullaby” (Bella Bendtsen)- Diamond, Age 9-10 Gymnastics Category Winner, 5th Place Overall Junior Solo

“Exotic Princess” (Lydia Queen)- Platinum

“Command and Conquer” (Aydin Boone-Long)- Platinum, Age 11-12 Gymnastics Category Winner, 10th Place Overall Junior Solo, Encore Extreme Scholarship Winner

“AHH-HA!” (Jazmine DeMine)- Platinum, Age 11-12 Jazz Category Winner, 8th Place Overall Junior Solo

“Pretty in Pink” (Julia Kratzenberg)- High Gold

“Shining Through” (Hannah Hoffman)- Platinum

“The Showstopper!” (Erica Fierle)- Platinum

“Queen of the Nile” (Bella Vanek)- Platinum, Age 11-12 Open Category Winner

“Bold and Sassy!” (Makaylah Bailey)- High Gold

Petite and Junior Duets/Trios

“Bad To the Bone!” (Alivia Glessner, Paige McKee & Avery Soich)- Platinum, Age 6 & Under Character Category Winner

“Far Out East” (Bella Bendtsen, Erica Fierle, Sasha Hoffman)- Platinum, Age 9-10 Gymnastics Category Winner, 5th Place Overall Junior Duet/Trio

“Dancing With the Stars!” (Aydin Boone-Long & Bella Vanek)- Platinum, Age 11-12 Jazz Category Winner, 2nd Place Overall Junior Duet/Trio

“Ooh La La!” (Erica Fierle, Nora Fry, Josie Marts)- Platinum, Age 9-10 Musical Theater Category Winner, 7th Place Overall Junior Duet/Trio

“Ladies With an Attitude” (Jazmine DeMine & Erica Fierle)- Platinum, Age 9-10 Open Category Winner, 6th Place Overall Junior Duet/Trio

Teen and Senior Duets/Trios

“Right Behind You” (Emma Heider & Carissa O’Masta)- Diamond, Age 15-16 Open Category Winner, 1st Place Overall Senior Duet/Trio

Senior Solos

“Sinfully Yours” (Emma Heider)- Platinum, Age 15-16 Jazz Category Winner, 3rd Place Overall Senior Solo, Encore DCS Cover Model Finalist

“Love Me!” (Carissa O’Masta)- Platinum, Age 17-18 Jazz Category Winner, 1st Place Overall Senior Super Soloist

“A Dream To Call My Own” (Kasey Sipos)- High Gold

“Whatever Will Be” (Carissa O’Masta)- High Gold, Age 17-18 Lyrical Category Winner, 1st Place Overall Senior Super Soloist

Teen Solos

“Onward to Glory” (Gabrielle Rodriguez)- Platinum, Age 13-14 Jazz Category Winner, 7th Place Overall Teen Solo

“In the Dead of Night” (Abby Pelerose)- Platinum, 5th Place Overall Teen Solo

“When I Cry” (Camille Ferace)- High Gold

“Resurrect Me” (Lindsey Cole)- High Gold

Petite and Junior Groups

“The Sea-sational 7!” (Alivia Glessner, Magee Heverly, Mia Malley, Paige McKee, Keriann Sawinski, Olivia Sepesky, Avery Soich, )- High Gold, Age 6 & Under Character Small Group Category Winner

“Who’s Bad?” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Bella Vanek)- Platinum, Age 11 Jazz Small Group Category Winner, 4th Place Overall Junior Small Group

“Soul To Guide Your Journey” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, DeLaney Porterfield)- Platinum, Age 11-12 Lyrical Small Group Category Winner, 5th Place Overall Junior Small Group

“Spellbound!” (Rosie Antimarino, Makaylah Bailey, Bella Bendtsen, Erica Fierle, Nora Fry, Sasha Hoffman, Josie Marts)- Platinum, Age 9-10 Open Small Group Category Winner, 3rd Place Overall Junior Small Group, Most Entertaining Junior Number

“The Latin Divas!” (Megan Ammons, Tori King, Emily Panichella, Brenna Wells, Julianne Zerbini)- Platinum, Age 11-12 Open Small Group Category Winner

“Go Crazy!” (Grace Ammons, Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, Tori King, Julia Kratzenberg, Emily Panichella, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Bella Vanek, Brenna Wells, Julianne Zerbini)- Platinum, 2nd Place Overall Junior Large Group

“If You Like It…Put a Ring on It!” (Grace Ammons, Rosie Antimarino, Makaylah Bailey, Bella Bendtsen, Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Erica Fierle, Nora Fry, Sasha Hoffman, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, Tori King, Julia Kratzenberg, Josie Marts, Peyton McKee, Emily Panichella, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Bella Vanek, Brenna Wells, Julianne Zerbini)- Diamond, Age 9-10 Open Super Group Category Winner, 1st Place Overall Junior Super Group

“DA BOMB!” (Grace Ammons, Megan Ammons, Rosie Antimarino, Stella Antimarino, Makaylah Bailey, Bella Bendtsen, Aydin Boone-Long, Lindsey Cole, Jazmine DeMine, Brooke DiLascio, Camille Ferace, Erica Fierle, Nora Fry, Emma Heider, Sasha Hoffman, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, Tori King, Julia Kratzenberg, Josie Marts, Peyton McKee, Carissa O’Masta, Emily Panichella, Abby Pelerose, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich, Bella Vanek, Brenna Wells, Julianne Zerbini)- Diamond, Age 11-12 Open Production Category Winner, Standing Ovation Championship Finalist

Teen and Senior Groups

“Access Denied” (Lindsey Cole, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich)- Diamond, Age 15-16 Contemporary Small Group Category Winner, 2nd Place Overall Senior Small Group

“Aydin Wonka and the Chocolate Factory!” (Stella Antimarino, Aydin Boone-Long, Lindsey Cole, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Kasey Sipos, Kaley Soich)- Diamond, 5th Place Overall Teen Small Group

“Pain So Strong” (Lindsey Cole, Emma Heider, Carissa O’Masta, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich)- Diamond, Age 15 Small Group Jazz Category Winner, 5th Place Overall Senior Small Group

“A Force to Be Reckoned With” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Lydia Queen, Gabrielle Rodriguez, Bella Vanek)- Diamond, Age 13-14 Small Group Open Category Winner, 1st Place Overall Teen Small Group, Overall Highest-Scoring Teen Number

“Squawk!” (Megan Ammons, Stella Antimarino, Lindsey Cole, Brooke DiLascio, Caitlin Greene, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich)- Diamond, Age 13-14 Jazz Large Group Category Winner, 1st Place Overall Teen Large Group

“Amazing Grace” (Megan Ammons, Stella Antimarino, Lindsey Cole, Brooke DiLascio, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich)- Platinum, Age 13-14 Lyrical Large Group Category Winner, 5th Place Overall Teen Large Group

Starbound National Talent Competition Results:

DBD Takes Top Junior, Teen, and Senior Solo; Top Junior and Teen/Senior Duet/Trio; Top Junior Petite, Junior, Teen, and Senior Group; Top Junior and Senior Production/Line; and Top Overall Production/Line!!

Junior Solos

“Once in a Lullaby” (Bella Bendtsen)- Elite Gold, Age 9-10 Open Category Winner, 1st Place Overall Junior Solo, New York Dance Experience Scholarship

“The Ultimate Diva!” (DeLaney Porterfield)- Elite Gold, 7th Place Overall Junior Solo, New York Dance Experience Scholarship

“Queen of the Nile” (Bella Vanek)- Elite Gold, Age 11-12 Open Category Winner, 5th Place Overall Junior Solo, New York Dance Experience Scholarship

“Soleil” (Sasha Hoffman)- High Gold, Age 9-10 Acro Category Winner, Judge’s “Strength and Control” Award

“Command and Conquer” (Aydin Boone-Long)- Elite Gold, Age 11-12 Acro Category Winner, 8th Place Overall Junior Solo, Audience Choice Award, New York Dance Experience Scholarship

“Exotic Princess” (Lydia Queen)- High Gold

“To Grandmother’s House I Go!” (Nora Fry)- High Gold, Age 9-10 Character Category Winner

“Pretty in Pink” (Julia Kratzenberg)- High Gold

“AHH-HA!” (Jazmine DeMine)- Elite Gold, Age 11-12 Jazz Category Winner, 3rd Place Overall Junior Solo, New York Dance Experience Scholarship

“Bold and Sassy!” (Makaylah Bailey)- High Gold

Junior Petite/Junior and Senior Duets/Trios

“Ooh La La!” (Jazmine DeMine, Nora Fry & Josie Marts)- High Gold, Age 9-10 Open Duet/Trio Category Winner

“Right Behind You” (Emma Heider & Carissa O’Masta)- Elite Gold, Age 17-19 Open Duet/Trio Category Winner, 1st Place Overall Senior Duet/Trio, Judge’s “Intensity” Award

“Far Out East” (Bella Bendtsen, Jazmine DeMine & Sasha Hoffman)- Elite Gold, Age 9-10 Acro Duet/Trio Category Winner, 3rd Place Overall Junior Duet/Trio

“Bad To the Bone!” (Alivia Glessner, Paige McKee & Avery Soich)- High Gold, Age 6 & Under Character Duet/Trio Category Winner, Audience Choice Award

“Dancing With the Stars!” (Aydin Boone-Long & Bella Vanek)- Elite Gold, Age 11-12 Jazz Duet/Trio Category Winner, 1st Place Overall Junior Duet/Trio

Senior Solos

“A Dream To Call My Own” (Kasey Sipos)- High Gold, Age 15-16 Lyrical Category Winner

“Whatever Will Be” (Carissa O’Masta)- High Gold, Age 17-19 Lyrical Category Winner, 3rd Place Overall Senior Solo

“Sinfully Yours” (Emma Heider)- Elite Gold, Age 15-16 Jazz Category Winner, 1st Place Overall Senior Solo, New York Dance Experience Scholarship, Best Costume, Most Photogenic

“Onward to Glory” (Gabrielle Rodriguez)- Elite Gold, 2nd Place Overall Senior Solo, New York Dance Experience Scholarship

“Love Me!” (Carissa O’Masta)- High Gold, Age 17-19 Jazz Category Winner

Teen Solos

“In the Dead of Night” (Abby Pelerose)- Elite Gold, Age 13-14 Open Category Winner, 1st Place Overall Teen Solo, New York Dance Experience Scholarship

“Resurrect Me” (Lindsey Cole)- High Gold

“When I Cry” (Camille Ferace)- Elite Gold, Age 13-14 Lyrical Category Winner, 2nd Place Overall Teen Solo, New York Dance Experience Scholarship

“Shining Through” (Hannah Hoffman)- High Gold, 4th Place Overall Teen Solo

Junior Petite and Junior Small and Large Groups

“Spellbound!” (Rosie Antimarino, Makaylah Bailey, Bella Bendtsen, Nora Fry, Sasha Hoffman, Josie Marts)- Elite Gold, Age 9-10 Open Small Group Category Winner, 3rd Place Overall Junior Group

“The Sea-sational 7!” (Alivia Glessner, Magee Heverly, Mia Malley, Paige McKee, Keriann Sawinski, Olivia Sepesky, Avery Soich, )- High Gold, Age 7-8 Character Small Group Category Winner, 1st Place Overall Junior Petite Group, Audience Choice Award

“Soul To Guide Your Journey” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, DeLaney Porterfield)- Elite Gold, Age 11-12 Lyrical Small Group Category Winner, 2nd Place Overall Junior Group

“Who’s Bad?” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Bella Vanek)- Elite Gold, Age 11-12 Jazz Small Group Category Winner, 1st Place Overall Junior Group

Junior Productions/Lines

“If You Like It…Put a Ring on It!” (Grace Ammons, Rosie Antimarino, Makaylah Bailey, Bella Bendtsen, Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Nora Fry, Sasha Hoffman, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, Tori King, Julia Kratzenberg, Josie Marts, Peyton McKee, Emily Panichella, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Bella Vanek, Brenna Wells, Julianne Zerbini)- Elite Gold, Age 11-12 Open Production/Line Category Winner, Top Junior Production/Line, Top Overall Production/Line

Teen and Senior Small and Large Groups

“A Force to Be Reckoned With” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Lydia Queen, Gabrielle Rodriguez, Bella Vanek)- Elite Gold, Age 13-14 Open Small Group Category Winner, 1st Place Overall Teen Group

“Aydin Wonka and the Chocolate Factory!” (Stella Antimarino, Aydin Boone-Long, Lindsey Cole, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Kasey Sipos, Kaley Soich)- Elite Gold, Age 15-16 Character Small Group Category Winner, 3rd Place Overall Senior Group, Judge’s “Precision” Award

“Access Denied” (Lindsey Cole, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich)- Elite Gold, Age 15-16 Contemporary Small Group Category Winner, 1st Place Overall Senior Group

“Amazing Grace” (Megan Ammons, Stella Antimarino, Lindsey Cole, Brooke DiLascio, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich)- Elite Gold, Age 15-16 Lyrical Large Group Category Winner, 2nd Place Overall Senior Group

“The Latin Divas!” (Megan Ammons, Tori King, Emily Panichella, Brenna Wells, Julianne Zerbini)- High Gold, Age 13-14 Jazz Small Group Category Winner, 5th Place Overall Teen Group

“Pain So Strong” (Lindsey Cole, Emma Heider, Carissa O’Masta, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich)- Elite Gold, Age 15-16 Jazz Small Group Category Winner

Senior Productions/Lines

“DA BOMB!” (Grace Ammons, Megan Ammons, Rosie Antimarino, Stella Antimarino, Makaylah Bailey, Bella Bendtsen, Aydin Boone-Long, Lindsey Cole, Jazmine DeMine, Brooke DiLascio, Camille Ferace, Nora Fry, Emma Heider, Sasha Hoffman, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, Tori King, Julia Kratzenberg, Josie Marts, Peyton McKee, Carissa O’Masta, Emily Panichella, Abby Pelerose, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich, Bella Vanek, Brenna Wells, Julianne Zerbini)- Elite Gold, Age 13-14 Open Production/Line Category Winner, Top Senior Production/Line

Encore D.C.S. Competition Results:

DBD Takes the Overall High Scores in the Junior, Teen, and Senior Divisions!

IMG_1369
Junior Solos

“Once in a Lullaby” (Bella Bendtsen)- Platinum, Age 9-10 Gymnastics Category Winner, 3rd Place Overall Junior Solo

“The Ultimate Diva!” (DeLaney Porterfield)- Platinum, Age 9-10 AcroJazz Category Winner, 6th Place Overall Junior Solo

“To Grandmother’s House I Go!” (Nora Fry)- Platinum, Age 9-10 Character Category Winner

“Command and Conquer” (Aydin Boone-Long)- Platinum, Age 11-12 Gymnastics Category Winner, 5th Place Overall Junior Solo

“Exotic Princess” (Lydia Queen)- Platinum, 10th Place Overall Junior Solo

“AHH-HA!” (Jazmine DeMine)- Platinum, 2nd Place Overall Junior Solo

“Shining Through” (Hannah Hoffman)- Platinum, Age 11-12 Lyrical Category Winner

“Queen of the Nile” (Bella Vanek)- Platinum, Age 11-12 Open Category Winner, 4th Place Overall Junior Solo

“Bold and Sassy!” (Makaylah Bailey)- High Gold

Petite Solos & Petite and Junior Duets/Trios

“Soleil” (Sasha Hoffman)- Platinum, Age 7-8 Gymnastics Category Winner, 1st Place Overall Petite Solo

“Bad To the Bone!” (Alivia Glessner, Paige McKee & Avery Soich)- Platinum, Age 6 & Under Character Duet/Trio Category Winner

“Dancing With the Stars!” (Aydin Boone-Long & Bella Vanek)- Diamond, Age 11-12 Jazz Duet/Trio Category Winner, 1st Place Overall Junior Duet/Trio

Petite and Junior Groups

“The Sea-sational 7!” (Alivia Glessner, Magee Heverly, Mia Malley, Paige McKee, Keriann Sawinski, Olivia Sepesky, Avery Soich, )- Platinum, Age 6 & Under Character Small Group Category Winner, 1st Place Overall Petite Small Group

“Who’s Bad?” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Bella Vanek)- Diamond, Age 11-12 Jazz Small Group Category Winner, 1st Place Overall Junior Small Group, Overall Highest-Scoring Junior Number

“Soul To Guide Your Journey” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, DeLaney Porterfield)- Diamond, Age 11-12 Lyrical Small Group Category Winner, 2nd Place Overall Junior Small Group

“Spellbound!” (Rosie Antimarino, Makaylah Bailey, Bella Bendtsen, Nora Fry, Sasha Hoffman, Josie Marts)- Platinum, Age 9-10 Open Small Group Category Winner

“The Latin Divas!” (Megan Ammons, Tori King, Emily Panichella, Brenna Wells, Julianne Zerbini)- Diamond, Age 11-12 Open Small Group Category Winner, 4th Place Overall Junior Small Group

“If You Like It…Put a Ring on It!” (Grace Ammons, Rosie Antimarino, Makaylah Bailey, Bella Bendtsen, Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Nora Fry, Sasha Hoffman, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, Tori King, Julia Kratzenberg, Josie Marts, Peyton McKee, Emily Panichella, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Bella Vanek, Brenna Wells, Julianne Zerbini)- Diamond, Age 9-10 Open Super Group Category Winner, 1st Place Overall Junior Super Group

“DA BOMB!” (Grace Ammons, Megan Ammons, Rosie Antimarino, Stella Antimarino, Makaylah Bailey, Bella Bendtsen, Aydin Boone-Long, Lindsey Cole, Jazmine DeMine, Brooke DiLascio, Camille Ferace, Nora Fry, Emma Heider, Sasha Hoffman, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, Tori King, Julia Kratzenberg, Josie Marts, Peyton McKee, Carissa O’Masta, Emily Panichella, Abby Pelerose, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich, Bella Vanek, Brenna Wells, Julianne Zerbini)- Diamond, Age 11-12 Open Production Category Winner, 1st Place Overall Junior Production

Teen and Senior Duets/Trios

“Right Behind You” (Emma Heider & Carissa O’Masta)- Platinum, Age 15-16 Open Duet/Trio Category Winner, 2nd Place Overall Senior Duet/Trio

Teen and Senior Solos

“Onward to Glory” (Gabrielle Rodriguez)- Platinum, Age 13-14 Jazz Category Winner, 4th Place Overall Teen Solo

“Resurrect Me” (Lindsey Cole)- Platinum, 6th Place Overall Teen Solo

“When I Cry” (Camille Ferace)- Platinum, 9th Place Overall Teen Solo

“In the Dead of Night” (Abby Pelerose)- Diamond, Age 13-14 Open Category Winner, 2nd Place Overall Teen Solo

“Sinfully Yours” (Emma Heider)- Diamond, Age 15-16 Jazz Category Winner, 1st Place Overall Senior Solo

“Love Me!” (Carissa O’Masta)- Platinum

“A Dream To Call My Own” (Kasey Sipos)- High Gold

“Whatever Will Be” (Carissa O’Masta)- Platinum, Age 17-18 Lyrical Category Winner

Teen and Senior Groups

“Access Denied” (Lindsey Cole, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich)- Diamond, Age 15-16 Contemporary Small Group Category Winner, 1st Place Overall Senior Small Group, Overall Highest-Scoring Senior Number

“Aydin Wonka and the Chocolate Factory!” (Stella Antimarino, Aydin Boone-Long, Lindsey Cole, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Kasey Sipos, Kaley Soich)- Diamond, Age 13-14 Small Group Jazz Category Winner, 3rd Place Overall Teen Small Group

“Pain So Strong” (Lindsey Cole, Emma Heider, Carissa O’Masta, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich)- Platinum, Age 15-16 Small Group Jazz Category Winner, 3rd Place Overall Senior Small Group

“A Force to Be Reckoned With” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Lydia Queen, Gabrielle Rodriguez, Bella Vanek)- Diamond, Age 13-14 Open Small Group Open Category Winner, 1st Place Overall Teen Small Group, Overall Highest-Scoring Teen Number

“Amazing Grace” (Megan Ammons, Stella Antimarino, Lindsey Cole, Brooke DiLascio, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich)- Diamond, Age 13-14 Lyrical Large Group Category Winner, 1st Place Overall Teen Large Group

Extreme Talent Showcase Competition Results:

DBD Wins Its Third Supreme Studio Award for Excellence in Professionalism, Integrity, and Sportsmanship!

IMG_0900

DBD Wins BOTH Junior Miss and Junior Mr. Extreme Talent Titles!
image1IMG_1145

DBD receives the Highest Overall Teen Number award for “A Force to Be Reckoned With!”

FullSizeRender-8
12 & Under Solos

“The Showstopper!” (Erica Fierle)- Extreme Gold, Petite Musical Theater Category Winner

“To Grandmother’s House I Go!” (Nora Fry)- Extreme Gold, Petite Character Category Winner

“Bold and Sassy!” (Makaylah Bailey)- Gold, Petite Tap Category Winner

“Shining Through” (Hannah Hoffman)- Extreme Gold

“Soleil” (Sasha Hoffman)- Platinum, 8th Place Overall 12 & Under Solo

“Queen of the Nile” (Bella Vanek)- Platinum, Junior Open Category Winner, 7th Place Overall 12 & Under Solo, Hollywood Summer Tour Scholarship Winner

“The Ultimate Diva!” (Delaney Porterfield)- Extreme Gold, 15th Place Overall 12 & Under Solo

“AHH-HA!” (Jazmine DeMine)- Platinum, Junior Jazz Category Winner, 9th Place Overall 12 & Under Solo

“Command and Conquer” (Aydin Boone-Long)- Extreme Platinum, Junior Acro/Gymnastics Category Winner, 3rd Place Overall 12 & Under Solo, Junior Mr. Extreme Talent

“Exotic Princess” (Lydia Queen)- Platinum, Junior Acro Dance Category Winner, 11th Place Overall 12 & Under Solo, Junior Miss Extreme Talent

12 & Under Duets/Trios

“Far Out East” (Jazmine DeMine, Erica Fierle, Sasha Hoffman)- Platinum, Petite Acro/Gymnastics Trio Category Winner, 3rd Place Overall 12 & Under Duet/Trio

“Dancing With the Stars!” (Aydin Boone-Long & Bella Vanek)- Platinum, Junior Jazz Duet/Trio Category Winner, 4th Place Overall 12 & Under Duet/Trio

“Ooh La La!” (Erica Fierle, Nora Fry, Josie Marts)- Platinum, Petite Open Duet/Trio Category Winner, 1st Place Overall 12 & Under Duet/Trio, “Sweetheart” Judge’s Award

“Ladies With an Attitude” (Jazmine DeMine & Erica Fierce)- Platinum, Junior Open Duet/Trio Category Winner, 4th Place Overall 12 & Under Duet/Trio

12 & Under Small Groups

“Soul to Guide Your Journey” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, DeLaney Porterfield)- Extreme Gold, 10th Place Overall 12 & Under Small Group

“The Latin Divas!” (Megan Ammons, Tori King, Emily Panichella, Brenna Wells, Julianne Zerbini)- Extreme Gold, Junior Small Group Open Category Winner, 9th Place Overall 12 & Under Small Group

“Spellbound!” (Rosie Antimarino, Makaylah Bailey, Erica Fierle, Nora Fry, Sasha Hoffman, Josie Marts)- Extreme Gold, Petite Small Group Open Category Winner, 5th Place Overall 12 & Under Small Group

“Who’s Bad?” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Bella Vanek)- Platinum, Junior Small Group Jazz Category Winner, 2nd Place Overall 12 & Under Small Group

12 & Under Large Groups/Lines

“DA BOMB!” (Grace Ammons, Megan Ammons, Rosie Antimarino, Stella Antimarino, Makaylah Bailey, Aydin Boone-Long, Lindsey Cole, Jazmine DeMine, Brooke DiLascio, Camille Ferace, Erica Fierle, Nora Fry, Emma Heider, Sasha Hoffman, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, Tori King, Julia Kratzenberg, Josie Marts, Peyton McKee, Carissa O’Masta, Emily Panichella, Abby Pelerose, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich, Bella Vanek, Brenna Wells, Julianne Zerbini)- Platinum, 3rd Place Overall 12 & Under Large Group/Line, “Starting With a Bang” Judge’s Award

“If You Like It…Put a Ring on It!” (Grace Ammons, Rosie Antimarino, Makaylah Bailey, Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Erica Fierle, Nora Fry, Sasha Hoffman, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, Tori King, Julia Kratzenberg, Josie Marts, Peyton McKee, Emily Panichella, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Bella Vanek, Brenna Wells, Julianne Zerbini)- Platinum

Petite Photogenic

Makaylah Bailey- Platinum, Petite Photogenic Category Winner

Junior Photogenic

Jazmine DeMine- Platinum

Teen Solos

“Onward to Glory” (Gabrielle Rodriguez)- Platinum, 8th Place Overall Teen Solo

“Sinfully Yours” (Emma Heider)- Platinum, 6th Place Overall Teen Solo

“Resurrect Me” (Lindsey Cole)- Extreme Gold

“When I Cry” (Camille Ferace)- Extreme Gold

“In the Dead of Night” (Abby Pelerose)- Extreme Platinum, 5th Place Overall Teen Solo

Senior Solos

“A Dream to Call My Own” (Kasey Sipos)- Extreme Gold

“Whatever Will Be” (Carissa O’Masta)- Platinum

“Love Me” (Carissa O’Masta)- Platinum

13 & Over Duets/Trios

“Right Behind You” (Emma Heider & Carissa O’Masta)- Extreme Platinum, 6th Place Overall 13 & Over Duet/Trio

13 & Over Small Groups

“Aydin Wonka and the Chocolate Factory” (Stella Antimarino, Aydin Boone-Long, Lindsey Cole, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Kasey Sipos, Kaley Soich)- Extreme Platinum, Teen Small Group Character Category Winner, 6th Place Overall 13 & Over Small Group

“Pain So Strong” (Lindsey Cole, Emma Heider, Carissa O’Masta, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich)- Platinum, Teen Small Group Jazz Category Winner

“A Force to Be Reckoned With” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Lydia Queen, Gabrielle Rodriguez, Bella Vanek)- Extreme Platinum, Teen Small Group Open Category Winner, 1st Place Overall 13 & Over Small Group, Overall Highest Scoring Teen Number

“Access Denied” (Lindsey Cole, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich)- Extreme Platinum, Teen Small Group Contemporary Category Winner, 3rd Place Overall 13 & Over Small Group

13 & Over Large Groups/Lines/Productions

“Amazing Grace” (Megan Ammons, Stella Antimarino, Lindsey Cole, Brooke DiLascio, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich)- Extreme Platinum, Teen Large Group Lyrical Category Winner, 6th Place Overall 13 & Over Large Group/Line/Production

Teen Photogenic

Emma Heider- Platinum, Teen Photogenic Category Winner

Aydin Boone-Long wins the VIP Award at JUMP!

Aydin-Jump VIP Award

Jazmine DeMine wins the Overall Intermediate Award at Extreme Talent WorXshop!

photo (51)

2014-2015 Competitive Season

IMG_2150

Starbound National Talent Competition Results:

DBD Wins the Coveted Starbound Spirit Award!

Junior Solos

“Rollin’!” (DeLaney Porterfield)- High Gold, “Great Isolations” Judge’s Award, 3rd Place Overall Junior Solo

“Life in the ‘FAB’ Lane!” (Riley Kapusta)- High Gold

“Untouchable” (Abby Pelerose)- Elite Gold, 2nd Place Overall Junior Solo, New York Dance Experience Scholarship Winner

“Girl on Fire!” (Bella Vanek)- High Gold, 4th Place Overall Junior Solo

“God Loves You” (Bella Bendtsen)- High Gold, Junior Photogenic Award Winner

“Insomnia” (Lydia Queen)- High Gold, Junior Costume Award Winner

“Koladi-Ola!” (Aydin Boone-Long)- Elite Gold, Acro Ages 11-12 Category Winner, 1st Place Overall Junior Solo, New York Dance Experience Scholarship Winner

“Little Girl” (Camille Ferace)- High Gold

“Here Comes Trouble!” (Jazmine DeMine)- High Gold

Junior Petite and Junior Duet/Trios

“Triple Treasure!” (Nora Fry, Sasha Hoffman, and Josie Marts)- Elite Gold, 1st Place Overall Junior Petite Duet/Trio

“Set Me Free” (Aydin Boone-Long and Bella Vanek)- Elite Gold, 1st Place Overall Junior Duet/Trio

Junior Groups

“Eden’s Garden” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Lydia Queen, Gabby Rodriguez, and Bella Vanek)- High Gold, 3rd Place Overall Junior Group

“In His Name We Praise” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, Grace Petnuch, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, and Bella Vanek)- Elite Gold, 1st Place Overall Junior Group

“The Holocaust” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Hannah Hoffman, Julia Kratzenberg, and Bella Vanek)- Elite Gold, 2nd Place Overall Junior Group

“Cloudy, With a Chance of Aydin!” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, and Bella Vanek)- High Gold

“Boogie Babes!” (Jazmine DeMine, Nora Fry, Maria Lazzaro, and Josie Marts)- Gold

Senior Groups

“Unquenchable Thirst” (Stella Antimarino, Lindsey Cole, Emma Heider, Carissa O’Masta, Sarah Petnuch, Gabby Rodriguez, Kasey Sipos, and Kaley Soich)- Elite Gold, Senior Costume Award Winner, 1st Place Overall Senior Group

“Head Over Heels!” (Stella Antimarino, Lindsey Cole, Sarah Petnuch, and Kaley Soich)- Gold

“May You Go in Peace” (Emma Heider, Carissa O’Masta, Gabby Rodriguez, and Kasey Sipos)- Elite Gold, 3rd Place Overall Senior Group

“Little Man, Big Pockets” (Stella Antimarino, Aydin Boone-Long, Lindsey Cole, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Sarah Petnuch, Kasey Sipos, and Kaley Soich)- Elite Gold, 2nd Place Overall Senior Group

“Completely Disposable” (Emma Heider, Carissa O’Masta, Kasey Sipos, and Kaley Soich)- High Gold, 4th Place Overall Senior Group

Productions/Lines

“P-A-R-T-Y!” (Bella Bendtsen, Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Erica Fierle, Nora Fry, Hannah Hoffman, Sasha Hoffman, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, Maria Lazzaro, Josie Marts, Emily Panichella, Abby Pelerose, Grace Petnuch, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Bella Vanek, and Julianne Zerbini)- Elite Gold, 1st Place Overall Production/Line

“Lights, Camera…You Betta WERK!” (Stella Antimarino, Bella Bendtsen, Aydin Boone-Long, Lindsey Cole, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Erica Fierle, Nora Fry, Emma Heider, Sasha Hoffman, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, Maria Lazzaro, Josie Marts, Carissa O’Masta, Emily Panichella, Abby Pelerose, Grace Petnuch, Sarah Petnuch, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Gabby Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich, Bella Vanek, and Julianne Zerbini)- Elite Gold

Teen Solos

“The Queen’s Command” (Gabby Rodriguez)- Elite Gold, 2nd Place Overall Teen Solo, New York Dance Experience Scholarship Winner

“Sweet Thang!” (Emma Heider)- Elite Gold, Teen Costume Award Winner, 1st Place Overall Teen Solo, New York Dance Experience Scholarship Winner

Junior Petite Solos

“The Life of the Party!” (Erica Fierle)- Elite Gold, 1st Place Overall Junior Petite Solo, New York Dance Experience Scholarship Winner

Senior Duets/Trios

“Black Widows” (Emma Heider and Carissa O’Masta)- High Gold

“Always By My Side” (Emma Heider and Abby Pelerose)- High Gold, 1st Place Overall Senior Duet/Trio

Senior Solos

“7 Hours and 15 Days” (Kasey Sipos)- High Gold

“The Beauty Within the Sleep” (Carissa O’Masta)- Elite Gold, Senior Costume Award Winner, 1st Place Overall Senior Solo, New York Dance Experience Scholarship Winner

Access Broadway Competition Results:

DBD Wins Two Broadway Star Awards!

“Lights, Camera…You Betta WERK!” (Stella Antimarino, Bella Bendtsen, Aydin Boone-Long, Lindsey Cole, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Erica Fierle, Nora Fry, Emma Heider, Sasha Hoffman, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, Maria Lazzaro, Josie Marts, Carissa O’Masta, Emily Panichella, Abby Pelerose, Grace Petnuch, Sarah Petnuch, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Gabby Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich, Bella Vanek, and Julianne Zerbini)- Platinum, 1st Place Overall Junior Open Production, Broadway Star Award for Best Overall Junior Production

“Untouchable” (Abby Pelerose)- Platinum, 1st Place Overall Junior Open Solo, Broadway Star Award for Best Overall Junior Solo

Teen and Senior Solos (Broadway Diva Division)

“Sweet Thang!” (Emma Heider)- High Gold

“The Queen’s Command” (Gabby Rodriguez)- High Gold

“7 Hours and 15 Days” (Kasey Sipos)- Gold

“The Beauty Within the Sleep” (Carissa O’Masta)- High Gold

Junior Solos (Broadway Diva Division)

“Here Comes Trouble!” (Jazmine DeMine)- High Gold, 3rd Place Overall Junior Jazz Solo

“Little Girl” (Camille Ferace)- High Gold

“Koladi-Ola!” (Aydin Boone-Long)- Platinum

“God Loves You” (Bella Bendtsen)- High Gold

“Girl on Fire!” (Bella Vanek)- Platinum, 2nd Place Overall Junior Open Solo

“Rollin’!” (DeLaney Porterfield)- High Gold

“Insomnia” (Lydia Queen)- High Gold

“Life in the ‘FAB’ Lane!” (Riley Kapusta)- High Gold

Petite Solos (Broadway Diva Division)

“The Life of the Party!” (Erica Fierle)- Platinum, 2nd Place Overall Petite Open Solo

Teen Groups and Duets (Broadway Diva Division)

“Head Over Heels!” (Stella Antimarino, Lindsey Cole, Sarah Petnuch, and Kaley Soich)- High Gold

“Always By My Side” (Emma Heider and Abby Pelerose)- High Gold

“Black Widows” (Emma Heider and Carissa O’Masta)- Platinum, 1st Place Overall Teen Open Duet/Trio

“May You Go in Peace” (Emma Heider, Carissa O’Masta, Gabby Rodriguez, and Kasey Sipos)- High Gold

“Completely Disposable” (Emma Heider, Carissa O’Masta, Kasey Sipos, and Kaley Soich)- High Gold, 3rd Place Overall Teen Jazz Group

“Unquenchable Thirst” (Stella Antimarino, Lindsey Cole, Emma Heider, Carissa O’Masta, Sarah Petnuch, Gabby Rodriguez, Kasey Sipos, and Kaley Soich)- Platinum, 3rd Place Overall Teen Contemporary Group, Nominated for Broadway Star Choreography Award

“Little Man, Big Pockets” (Stella Antimarino, Aydin Boone-Long, Lindsey Cole, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Sarah Petnuch, Kasey Sipos, and Kaley Soich)- Platinum, 1st Place Overall Teen Open Group

Junior Groups and Duets (Broadway Diva Division)

“The Holocaust” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Hannah Hoffman, Julia Kratzenberg, and Bella Vanek)- High Gold, 2nd Place Overall Junior Lyrical Group

“Eden’s Garden” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Lydia Queen, Gabby Rodriguez, and Bella Vanek)- Platinum, 2nd Place Overall Junior Open Group

“In His Name We Praise” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, Grace Petnuch, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, and Bella Vanek)- High Gold

“P-A-R-T-Y!” (Bella Bendtsen, Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Erica Fierle, Nora Fry, Hannah Hoffman, Sasha Hoffman, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, Maria Lazzaro, Josie Marts, Emily Panichella, Abby Pelerose, Grace Petnuch, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Bella Vanek, and Julianne Zerbini)- Platinum, 2nd Place Overall Junior Open Production

“Set Me Free” (Aydin Boone-Long and Bella Vanek)- High Gold

“Boogie Babes!” (Jazmine DeMine, Nora Fry, Maria Lazzaro, and Josie Marts)- High Gold

“Cloudy, With a Chance of Aydin!” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, and Bella Vanek)- High Gold

Petite Trios (Broadway Diva Division)

“Triple Treasure!” (Nora Fry, Sasha Hoffman, and Josie Marts)- High Gold

Encore D.C.S. Competition Results:

Junior Solos and Duets/Trios (Competitive Division)

“God Loves You” (Bella Bendtsen)- Platinum, Solo 9-10 Gymnastics Category Winner

“Koladi-Ola!” (Aydin Boone-Long)- Diamond, Solo 11-12 Gymnastics Category Winner, 1st Place Overall Junior Solo, Highest-scoring Junior Number

“Insomnia” (Lydia Queen)- Diamond, 3rd Place Overall Junior Solo

“Here Comes Trouble!” (Jazmine DeMine)- Platinum, Solo 9-10 Jazz Category Winner, 10th Place Overall Junior Solo

“Little Girl” (Camille Ferace)- Platinum, Solo 11-12 Lyrical Category Winner

“Rollin’!” (DeLaney Porterfield)- Platinum, 9th Place Overall Junior Solo

“Girl on Fire!” (Bella Vanek)- Diamond, Solo 9-10 Open Category Winner, 7th Place Overall Junior Solo

“Untouchable” (Abby Pelerose)- Diamond, Solo 11-12 Open Category Winner, 5th Place Overall Junior Solo

“Life in the ‘FAB’ Lane!” (Riley Kapusta)- Platinum

“Set Me Free” (Aydin Boone-Long and Bella Vanek)- Diamond, Duet/Trio 9-10 Open Category Winner, 1st Place Overall Junior Duet/Trio

Petite Solos and Duets/Trios (Competitive Division)

“The Life of the Party!” (Erica Fierle)- Platinum, Solo 7-8 Open Category Winner, 1st Place Overall Petite Solo

“Triple Treasure!” (Nora Fry, Sasha Hoffman, and Josie Marts)- Platinum, Duet/Trio 7-8 Open Category Winner, 1st Place Overall Petite Duet/Trio

Petite and Junior Groups (Competitive Division)

“In His Name We Praise” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, Grace Petnuch, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, and Bella Vanek)- Platinum, Small Group 9-10 Gymnastics Category Winner, 7th Place Overall Junior Group

“Eden’s Garden” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Lydia Queen, Gabby Rodriguez, and Bella Vanek)- Diamond, Small Group 11-12 Open Category Winner, 2nd Place Overall Junior Group

“Cloudy, With a Chance of Aydin!” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, and Bella Vanek)- Diamond, 4th Place Overall Junior Group

“The Holocaust” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Hannah Hoffman, Julia Kratzenberg, and Bella Vanek)- Platinum, Small Group 9-10 Lyrical Category Winner, 6th Place Overall Junior Group

“Boogie Babes!” (Jazmine DeMine, Nora Fry, Maria Lazzaro, and Josie Marts)- Platinum

“P-A-R-T-Y!” (Bella Bendtsen, Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Erica Fierle, Nora Fry, Hannah Hoffman, Sasha Hoffman, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, Maria Lazzaro, Josie Marts, Emily Panichella, Abby Pelerose, Grace Petnuch, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Bella Vanek, and Julianne Zerbini)- Platinum, Super Group 9-10 Open Category Winner, 1st Place Overall Super Group

“Lights, Camera…You Betta WERK!” (Stella Antimarino, Bella Bendtsen, Aydin Boone-Long, Lindsey Cole, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Erica Fierle, Nora Fry, Emma Heider, Sasha Hoffman, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, Maria Lazzaro, Josie Marts, Carissa O’Masta, Emily Panichella, Abby Pelerose, Grace Petnuch, Sarah Petnuch, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Gabby Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich, Bella Vanek, and Julianne Zerbini)- Platinum, Production 11-12 Open Category Winner, 1st Place Overall Junior Production

Teen Solos and Duets/Trios (Competitive Division)

“The Queen’s Command” (Gabby Rodriguez)- Platinum, 4th Place Overall Teen Solo

“Sweet Thang!” (Emma Heider)- Platinum, Solo 13-14 Jazz Category Winner, 2nd Place Overall Teen Solo

“Always By My Side” (Emma Heider and Abby Pelerose)- Platinum, Duet/Trio 13-14 Lyrical Category Winner, 4th Place Overall Teen Duet/Trio

Senior Solos (Recreational Division)

“7 Hours and 15 Days” (Kasey Sipos)- Platinum, Solo 15 Lyrical Category Winner, 6th Place Overall Senior Solo

Senior Solos (Competitive Division)

“The Beauty Within the Sleep” (Carissa O’Masta)- High Gold, Solo 17-18 Lyrical Category Winner

Senior Duets/Trios and Teen & Senior Groups (Competitive Division)

“Black Widows” (Emma Heider and Carissa O’Masta)- High Gold, Duet/Trio 15-16 Open Category Winner, 8th Place Overall Senior Duet/Trio

“Unquenchable Thirst” (Stella Antimarino, Lindsey Cole, Emma Heider, Carissa O’Masta, Sarah Petnuch, Gabby Rodriguez, Kasey Sipos, and Kaley Soich)- Platinum, 5th Place Overall Teen Small Group

“Little Man, Big Pockets” (Stella Antimarino, Aydin Boone-Long, Lindsey Cole, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Sarah Petnuch, Kasey Sipos, and Kaley Soich)- Diamond, Small Group 13-14 Jazz Category Winner, 1st Place Overall Teen Small Group

“Completely Disposable” (Emma Heider, Carissa O’Masta, Kasey Sipos, and Kaley Soich)- Platinum, Small Group 15-16 Jazz Category Winner, 4th Place Overall Senior Small Group

“May You Go in Peace” (Emma Heider, Carissa O’Masta, Gabby Rodriguez, and Kasey Sipos)- Platinum, Small Group 13-14 Lyrical Category Winner, 2nd Place Overall Teen Small Group

“Head Over Heels!” (Stella Antimarino, Lindsey Cole, Sarah Petnuch, and Kaley Soich)- High Gold, Small Group 13-14 Musical Theater Category Winner

Extreme Talent Showcase Competition Results:

Outstanding Choreography 12 & Under

Presented to Nick Falcone for his choreography of “Eden’s Garden.”

IMG_0511

Ultimate Entertainment Award 12 & Under

Presented to Nick Falcone and DBD’s 12 & under dancers for “P-A-R-T-Y!”

IMG_0516

12 & Under Extreme Level Competition

“Lights, Camera…You Betta WERK!” (Stella Antimarino, Bella Bendtsen, Aydin Boone-Long, Lindsey Cole, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Erica Fierle, Nora Fry, Emma Heider, Sasha Hoffman, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, Maria Lazzaro, Josie Marts, Carissa O’Masta, Emily Panichella, Abby Pelerose, Grace Petnuch, Sarah Petnuch, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Gabby Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich, Bella Vanek, and Julianne Zerbini)- Platinum, Junior Line Open Category Winner, 2nd Place Overall 12 & Under Line, Judges’ High Energy Award

“Little Girl” (Camille Ferace)- Platinum, 9th Place Overall 12 & Under Solo

“Koladi-Ola!” (Aydin Boone-Long)- Extreme Platinum, Junior Solo Acro/Gymnastics Category Winner, 1st Place Overall 12 & Under Solo, $500.00 Hollywood Summer Tour Scholarship Winner

“The Life of the Party!” (Erica Fierle)- Platinum

“Rollin’!” (DeLaney Porterfield)- Platinum, 8th Place Overall 12 & Under Solo

“Girl on Fire!” (Bella Vanek)- Platinum, Junior Solo Open Category Winner, 7th Place Overall 12 & Under Solo

“Life in the ‘FAB’ Lane!” (Riley Kapusta)- Extreme Gold

“God Loves You” (Bella Bendtsen)- Gold

“Untouchable” (Abby Pelerose)- Platinum, Junior Solo Acro Dance Category Winner, 6th Place Overall 12 & Under Solo

“Insomnia” (Lydia Queen)- Extreme Gold

“Here Comes Trouble!” (Jazmine DeMine)- Platinum, Junior Solo Jazz Category Winner, 10th Place Overall 12 & Under Solo

“Set Me Free” (Aydin Boone-Long and Bella Vanek)- Extreme Platinum, Junior Duet/Trio Open Category Winner, 1st Place Overall 12 & Under Duet/Trio

“The Holocaust” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Hannah Hoffman, Julia Kratzenberg, and Bella Vanek)- Extreme Platinum, Junior Small Group Lyrical Category Winner, 2nd Place Overall 12 & Under Group

“In His Name We Praise” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, Grace Petnuch, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, and Bella Vanek)- Platinum, Junior Small Group Acro/Gymnastics Category Winner, 5th Place Overall 12 & Under Group

“Cloudy, With a Chance of Aydin!” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Hannah Hoffman, Riley Kapusta, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, and Bella Vanek)- Platinum, Junior Small Group Jazz Category Winner, 4th Place Overall 12 & Under Group

“P-A-R-T-Y!” (Bella Bendtsen, Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Erica Fierle, Nora Fry, Hannah Hoffman, Sasha Hoffman, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, Maria Lazzaro, Josie Marts, Emily Panichella, Abby Pelerose, Grace Petnuch, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, Bella Vanek, and Julianne Zerbini)- Extreme Platinum, Junior Large Group Open Category Winner, 3rd Place Overall 12 & Under Group, Ultimate Entertainment Award

“Boogie Babes!” (Jazmine DeMine, Nora Fry, Maria Lazzaro, and Josie Marts)- Platinum, Petite Small Group Tap Category Winner

“Eden’s Garden” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Lydia Queen, Gabby Rodriguez, and Bella Vanek)- Extreme Platinum, Junior Small Group Open Category Winner, 1st Place Overall 12 & Under Group, Outstanding Choreography 12 & Under

13 & Over Extreme Level Competition

“Head Over Heels!” (Stella Antimarino, Lindsey Cole, Sarah Petnuch, and Kaley Soich)- Extreme Gold, Teen Small Group Musical Theater Category Winner

“May You Go in Peace” (Emma Heider, Carissa O’Masta, Gabby Rodriguez, and Kasey Sipos)- Platinum, Teen Small Group Lyrical Category Winner

“Always By My Side” (Emma Heider and Abby Pelerose)- Platinum, Teen Duet/Trio Lyrical Category Winner

“Black Widows” (Emma Heider and Carissa O’Masta)- Platinum, 5th Place Overall 13 & Over Duet/Trio

“Unquenchable Thirst” (Stella Antimarino, Lindsey Cole, Emma Heider, Carissa O’Masta, Sarah Petnuch, Gabby Rodriguez, Kasey Sipos, and Kaley Soich)- Platinum, Teen Small Group Contemporary Category Winner, 4th Place Overall 13 & Over Group

“The Beauty Within the Sleep” (Carissa O’Masta)- Extreme Gold

“Little Man, Big Pockets” (Stella Antimarino, Aydin Boone-Long, Lindsey Cole, Emma Heider, Carissa O’Masta, Abby Pelerose, Sarah Petnuch, Kasey Sipos, and Kaley Soich)- Extreme Platinum, Teen Small Group Open Category Winner, 3rd Place Overall 13 & Over Group

“Sweet Thang!” (Emma Heider)- Platinum, 5th Place Overall 13 & Over Solo, $500.00 Hollywood Summer Tour Scholarship Winner

“The Queen’s Command” (Gabby Rodriguez)- Platinum, 9th Place Overall 13 & Over Solo

“Completely Disposable” (Emma Heider, Carissa O’Masta, Kasey Sipos, and Kaley Soich)- Platinum, 5th Place Overall 13 & Over Group

Academy Level (all ages) Competition

“7 Hours and 15 Days” (Kasey Sipos)- Extreme Gold

“Triple Treasure!” (Nora Fry, Sasha Hoffman, and Josie Marts)- Platinum, Petite Duet/Trio Category Winner, 1st Place Overall 12 & Under Duet/Trio, Judges’ Teamwork Award

2013-2014 Competitive Season

DSC_6600DSC_6603

Extreme Talent Showcase National Competition Results:

DBD Wins Supreme Studio 12 & Under Award!

photo (1)

Academy Level Petite

“No Need for Glass Slippers” (Nora Fry and Josie Marts)- Gold

“Triple Treat!” (Nora Fry, Josie Marts and DeLaney Porterfield)- Extreme Gold, Open Duet/Trio Category Winner, 5th Place Overall 12 & Under Duet/Trio

Extreme Level Petite

“Aydin and the Heart Throbs!” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Nora Fry, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, Maria Lazzaro, Josie Marts, Abby Pelerose, Grace Petnuch, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, and Bella Vanek)- Extreme Platinum, Large Group Open Category Winner, 1st Place Overall 9 & Under Large Group, “Baby Brandon” Judge’s Award

“Hear Me Roar!” (Jazmine DeMine)- Platinum, 4th Place Overall 9 & Under Solo

“The Big Noise!” (Bella Vanek)- Extreme Platinum, 2nd Place Overall 9 & Under Solo, “Powerhouse” Judge’s Award

“Boy Meets Girl!” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Julia Kratzenberg, Abby Pelerose, Grace Petnuch, Lydia Queen, and Bella Vanek)- Extreme Platinum, Small Group Acro/Gymnastics Category Winner, 2nd Place Overall 9 & Under Small Group

Extreme Level Teen

“Love Always, Emma” (Emma Heider)- Platinum

“The Exotic Garden” (Emma Heider and Carissa O’Masta)- Platinum

Extreme Level Junior

“Battle Scars” (Aydin Boone-Long)- Extreme Platinum, Acro/Gymnastics Solo Category Winner, 3rd Place Overall Junior Solos, Dance Spirit Future Star Award

“The Fairest Five” (Jazmine DeMine, Camille Ferace, Abby Pelerose, Lydia Queen, and Bella Vanek)- Extreme Platinum, 4th Place Overall Junior Small Group

“The Brave and the Free” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Abby Pelerose, and Bella Vanek)- Platinum, 7th Place Overall Junior Small Group

Fire & Ice International Talent Competition Results:

Mini Solos

“Hear Me Roar!” (Jazmine DeMine)- Diamond, Jazz Category Winner, 2nd Place Overall in the Advanced Division

“The Big Noise!” (Bella Vanek)- Diamond, Open Category Winner, 1st Place Overall in the Advanced Division, Best Costume Award

Junior Solos

“Wilted” (Brianne Falatovich)- Gold

“Battle Scars” (Aydin Boone-Long)- Diamond, Acro Dance Category Winner, 3rd Place Overall in the Advanced Division, Choreography Award (Mr. Nick)

“The Fifth Element” (Abby Pelerose)- Platinum, Best Costume Award

Teen Solos

“Love Always, Emma” (Emma Heider)- Platinum, Lyrical Category Winner, 5th Place Overall in the Advanced Division

“Miss Thang” (Vanessa Clarke-Deaver)- Sterling Silver, Tap Category Winner in the Intermediate Division

Senior Solos

“Enchanted” (Carissa O’Masta)- Gold

Mini Duets/Trios

“Triple Treat!” (Nora Fry, Josie Marts, and DeLaney Porterfield)- Gold, Open Category Winner, 5th Place Overall in the Intermediate Division

“No Need for Glass Slippers” (Nora Fry and Josie Marts)- Gold, Tap Category Winner, 4th Place Overall in the Intermediate Division

Teen Duets/Trios

“The Exotic Garden” (Emma Heider and Carissa O’Masta)- Gold, Open Category Winner, 1st Place Overall in the Advanced Division

“BOOM! BANG! POW!” (Vanessa Clarke-Deaver, Sophia Hoch, and Sarah Stuchell)- Gold, Tap Category Winner in the Advanced Division

Mini Small Groups

“Boy Meets Girl!” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Julia Kratzenberg, Abby Pelerose, Grace Petnuch, Lydia Queen, and Bella Vanek)- Diamond, Acro Dance Category Winner, 2nd Place Overall in the Advanced Division

Junior Small Groups

“The Fairest Five” (Jazmine DeMine, Camille Ferace, Abby Pelerose, Lydia Queen, and Bella Vanek)- Platinum, Jazz Category Winner, Judge’s Choice Award for Outstanding Potential

“The Brave and the Free” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Abby Pelerose, and Bella Vanek)- Platinum

Teen Small Groups

“Gotcha Numba!” (Brianne Falatovich, Emma Heider, Sophia Hoch, Carissa O’Masta, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, and Sarah Stuchell)- Platinum, Jazz Category Winner, 3rd Place Overall in the Advanced Division

“The Mourning After” (Emma Heider, Carissa O’Masta, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, and Sarah Stuchell)- Gold

Teen Large Groups

“Sands of Time” (Stella Antimarino, Vanessa Clarke-Deaver, Lindsey Cole, Brianne Falatovich, Emma Heider, Sophia Hoch, Alyssa Mauck, Carissa O’Masta, Sarah Petnuch, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich, and Sarah Stuchell)- Platinum, Lyrical Category Winner in the Advanced Division

Mini Large Groups

“Aydin and the Heart Throbs!” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Nora Fry, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, Maria Lazzaro, Josie Marts, Abby Pelerose, Grace Petnuch, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, and Bella Vanek)- Diamond, Open Category Winner in the Advanced Division

Countdown National Dance Competition Results:

Teen Solos

“Miss Thang” (Vanessa Clarke-Deaver)- Platinum, Tap (Age 14) Category Winner, 5th Place Overall in the Starter Division

“Wilted” (Brianne Falatovich)- High Gold

“Love Always, Emma” (Emma Heider)- High Gold

Mini and Junior Duets/Trios

“No Need for Glass Slippers” (Nora Fry and Josie Marts)- High Gold, Tap (Age 7) Category Winner, 4th Place Overall Mini Duet/Trio in the Starter Division

“Triple Treat” (Nora Fry, Josie Marts, and DeLaney Porterfield)- Platinum, Open (Age 7) Category Winner, 1st Place Overall Mini Duet/Trio in the Starter Division

Mini and Junior Small and Large Groups

“The Brave and the Free” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Abby Pelerose, and Bella Vanek)- High Gold, Small Group Lyrical/Modern (Age 10) Category Winner, 8th Place Overall Junior Small Group in the Competitive Division

“The Fairest Five” (Jazmine DeMine, Camille Ferace, Abby Pelerose, Lydia Queen, and Bella Vanek)- Platinum, Small Group Jazz (Age 10) Category Winner, 5th Place Overall Junior Small Group in the Competitive Division

“Aydin and the Heart Throbs” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Nora Fry, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, Maria Lazzaro, Josie Marts, Abby Pelerose, Grace Petnuch, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, and Bella Vanek)- Platinum, Large Group Open (Age 9) Category Winner, 7th Place Overall Junior Large Group in the Competitive Division

Junior Solos

“The Big Noise” (Bella Vanek)- High Gold, Open (Age 9) Category Winner in the Competitive Division

“Battle Scars” (Aydin Boone-Long)- Platinum, Acro (Age 10) Category Winner in the Competitive Division

“The Fifth Element” (Abby Pelerose)- Platinum, Acro (Age 11) Category Winner in the Competitive Division

“Hear Me Roar” (Jazmine DeMine)- Platinum

Teen Duets/Trios and Large Groups

“The Exotic Garden” (Emma Heider and Carissa O’Masta)- High Gold, Open Duet/Trio (Age 14) Category Winner, 9th Place Overall Teen Duet/Trio in the Competitive Division

“Boom! Bang! Pow!” (Vanessa Clarke-Deaver, Sophia Hoch, and Sarah Stuchell)- High Gold, Tap Duet/Trio (Age 13) Category Winner in the Competitive Division

“Sands of Time” (Stella Antimarino, Vanessa Clarke-Deaver, Lindsey Cole, Brianne Falatovich, Emma Heider, Sophia Hoch, Alyssa Mauck, Carissa O’Masta, Sarah Petnuch, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich, and Sarah Stuchell)- High Gold

Teen Small Groups

“Gotcha Numba” (Brianne Falatovich, Emma Heider, Sophia Hoch, Carissa O’Masta, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, and Sarah Stuchell)- Platinum, Small Group Jazz (Age 13) Category Winner in the Competitive Division

“The Mourning After” (Emma Heider, Carissa O’Masta, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, and Sarah Stuchell)- High Gold

Senior Solos

“Enchanted” (Carissa O’Masta)- High Gold

Encore DCS Results:

Junior Solo Competition

“Wilted” (Brianne Falatovich)- Platinum, 5th Place Overall Junior Solo in the Competitive Division, “Masterful Musicality” Judge’s Award, Encore Extreme Scholarship Award

“Battle Scars” (Aydin Boone-Long)- Diamond, Gymnastics (Ages 9-10) Category Winner, 1st Place Overall Junior Solo, Overall Highest-Scoring Junior Number in the Competitive Division

“The Fifth Element” (Abby Pelerose)- Platinum, Gymnastics (Ages 11-12) Category Winner in the Competitive Division

“Hear Me Roar” (Jazmine DeMine)- Platinum, Jazz (Ages 9-10) Category Winner in the Competitive Division

“The Big Noise” (Bella Vanek)- Platinum, Open (Ages 9-10) Category Winner in the Competitive Division

Petite and Junior Duet/Trio

“No Need for Glass Slippers” (Nora Fry and Josie Marts)- High Gold, Tap (Ages 7-8) Category Winner, 5th Place Overall Petite Duet/Trio in the Recreational Division

“Triple Treat” (Nora Fry, Josie Marts, and DeLaney Porterfield)- Platinum, Open (Ages 7-8) Category Winner, 1st Place Overall Petite Duet/Trio, Overall Highest-Scoring Petite Number in the Recreational Division, Best Costume Award

Petite and Junior Groups

“The Fairest Five” (Jazmine DeMine, Camille Ferace, Abby Pelerose, Lydia Queen, and Bella Vanek)- Platinum, Small Group Jazz (Age 10) Category Winner, 3rd Place Overall Junior Small Group in the Competitive Division

“The Brave and the Free” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Abby Pelerose, and Bella Vanek)- Platinum, Small Group Lyrical (Ages 9-10) Category Winner, 4th Place Overall Junior Small Group in the Competitive Division

“Aydin and the Heart Throbs” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Nora Fry, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, Maria Lazzaro, Josie Marts, Abby Pelerose, Grace Petnuch, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, and Bella Vanek)- Platinum, Large Group Open (Ages 9-10) Category Winner, 1st Place Overall Junior Large Group in the Competitive Division

Teen Solos and Duets/Trios

“Miss Thang” (Vanessa Clarke-Deaver)- High Gold, 2nd Place Overall Teen Solo in the Recreational Division

“Love Always, Emma” (Emma Heider)- Platinum, Lyrical Solo (Ages 13-14) Category Winner, 1st Place Overall Teen Solo in the Competitive Division

“The Exotic Garden” (Emma Heider and Carissa O’Masta)- Platinum, Open Duet/Trio (Ages 13-14) Category Winner, 1st Place Overall Teen Duet/Trio in the Competitive Division

“Boom! Bang! Pow!” (Vanessa Clarke-Deaver, Sophia Hoch, and Sarah Stuchell)- High Gold, Tap Duet/Trio (Ages 13-14) Category Winner, 5th Place Overall Teen Duet/Trio in the Competitive Division

Senior Solos

“Enchanted” (Carissa O’Masta)- High Gold, 8th Place Overall Senior Solo in the Competitive Division, Best Costume Award

Teen Groups

“Gotcha Numba” (Brianne Falatovich, Emma Heider, Sophia Hoch, Carissa O’Masta, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, and Sarah Stuchell)- Platinum, Small Group Jazz (Ages 13-14) Category Winner, “Fierce and Fresh” Judge’s Award, 3rd Place Overall Teen Small Group in the Competitive Division

“The Mourning After” (Emma Heider, Carissa O’Masta, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, and Sarah Stuchell)- Platinum, Small Group Lyrical (Ages 13-14) Category Winner, 2nd Place Overall Teen Small Goup in the Competitive Division

“Sands of Time” (Stella Antimarino, Vanessa Clarke-Deaver, Brianne Falatovich, Emma Heider, Sophia Hoch, Alyssa Mauck, Carissa O’Masta, Sarah Petnuch, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich, and Sarah Stuchell)- Diamond, Large Group Lyrical (Ages 13-14) Category Winner, 1st Place Overall Teen Large Group, Overall Highest-Scoring Teen Number in the Competitive Division

Extreme Talent Showcase Results:

Supreme Studio Award

Presented to Dancers by Design for the highest level of professionalism, integrity and sportsmanship.

Supreme Studio Award Pic

Ultimate Entertainment Award

Presented to Nick Falcone for his choreography of “Aydin and the Heart Throbs.”

IMG_0047[2]

Junior (12 and under) Extreme Level Competition

“The Brave and the Free” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Abby Pelerose, and Bella Vanek)- Platinum, Small Group Lyrical Category Winner, 4th Place Overall Junior Group

“The Fairest Five” (Jazmine DeMine, Camille Ferace, Abby Pelerose, Lydia Queen, and Bella Vanek)- Platinum, Small Group Jazz Category Winner, 5th Place Overall Junior Group

“The Big Noise” (Bella Vanek)- Platinum, 9th Place Overall Junior Solo, $1,000.00 Disney Dance Intensive Scholarship Winner

“Hear Me Roar” (Jazmine DeMine)- Platinum, Jazz Solo Category Winner

“Battle Scars” (Aydin Boone-Long)- Extreme Platinum, Acro/Gymnastics Solo Category Winner, 1st Place Overall Junior Solo, Overall Highest-Scoring Junior Number

“The Fifth Element” (Abby Pelerose)- Platinum, 6th Place Overall Junior Solo

“Wilted” (Brianne Falatovich)- Platinum, 3rd Place Overall Junior Solo

“Aydin and the Heart Throbs” (Aydin Boone-Long, Jazmine DeMine, Camille Ferace, Nora Fry, Riley Kapusta, Julia Kratzenberg, Maria Lazzaro, Josie Marts, Abby Pelerose, Grace Petnuch, DeLaney Porterfield, Lydia Queen, and Bella Vanek)- Extreme Platinum, Large Group Open Category Winner, 2nd Place Overall Junior Group, Overall Highest-Scoring Petite Number

Senior (13 and over) Extreme Level Competition

“Gotcha Numba” (Brianne Falatovich, Emma Heider, Sophia Hoch, Carissa O’Masta, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, and Sarah Stuchell)- Platinum, Small Group Jazz Category Winner, 7th Place Overall Senior Group

“The Mourning After” (Emma Heider, Carissa O’Masta, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, and Sarah Stuchell)- Platinum, Small Group Lyrical Category Winner

“Love Always, Emma” (Emma Heider)- Platinum

“Enchanted” (Carissa O’Masta)- Extreme Gold

“The Exotic Garden” (Emma Heider and Carissa O’Masta)- Platinum, 5th Place Overall Senior Duet/Trio

“Boom! Bang! Pow!” (Vanessa Clarke-Deaver, Sophia Hoch, and Sarah Stuchell)- Extreme Gold, Tap Duet/Trio Category Winner

“Sands of Time” (Stella Antimarino, Vanessa Clarke-Deaver, Brianne Falatovich, Emma Heider, Sophia Hoch, Alyssa Mauck, Carissa O’Masta, Sarah Petnuch, Gabrielle Rodriguez, Kasey Sipos, Kaley Soich, and Sarah Stuchell)- Platinum

Academy Level (all ages) Competition

“Miss Thang” (Vanessa Clarke-Deaver)- Extreme Gold, Tap Solo Category Winner

“Triple Treat” (Nora Fry, Josie Marts, and DeLaney Porterfield)- Extreme Gold, 4th Place Overall Duet/Trio

“No Need for Glass Slippers” (Nora Fry and Josie Marts)- Gold, Tap Duet/Trio Category Winner